۱۰ درس استراتژی محتوا که پوکمون گو به شما می‌دهد

سریال پوکمون گو برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ به نمایش درآمد. اما در سال ۲۰۱۶، بازی پوکمون گو ساخته شد که در آن کاربران می‌بایست با حرکت‌کردن و گشت و گذار در شهر، هیولاهای پوکمون‌ مخفی‌شده را پیدا کنند و امتیاز خود را بالا ببرند.

علاوه بر فواید این بازی برای کسب و کارهای حوزه ساخت و ساز، کارآفرینان و بازاریابان آنلاین هم می‌توانند از درس‌های تاثیرگذار این بازی در حوزه استراتژی محتوا استفاده کنند. با دیدن شور و شوق بازیکنان این بازی، شرکت‌های مختلفی تصمیم به استخدام پاره‌وقت مدیران جاذبه این بازی گرفتند. با خوشه‌چین در ادامه همراه باشید.

۱- خوانندگان را درگیر کنید

با فعال‌کردن GPS گوشی هوشمند، نقشه راه برای بدست‌آوردن پوکمون‌های بازی پدیدار می‌شود. ممکن است ساده بنظر برسد، اما محل اختفای هیولاها با هدف خاصی تنظیم شده‌است. مثلا در پارک، شما پوکمون‌های چمنی بازی را پیدا خواهید کرد.

در شب، شانس پیدا کردن پوکمون‌های شبگرد افزایش می‌یابد. و احتمال اینکه پوکمون‌های آبی را در اطراف فواره یا آبنما بیابید، بیشتر از سایر نقاط است.

بنابراین، مطالب خود را با یک مقدمه جذاب شروع کنید و سعی کنید طرز تفکر مخاطب را تغییر دهید. این سوالات را از خود بپرسید تا سطح تعامل مطالبتان را بفهمید:

 • آیا پیام شما بیش از حد رسمی است؟
 • آیا شما اقشار مختلف را در یک مقاله هدف قرار داده‌اید؟
 • آیا در نوشته خود بر ضمائم سوم شخص، مانند «آن‌ها» و «مال‌ آن‌ها» استفاده کرده‌اید؟
 • آیا شما در برقراری ارتباط با افکار مخاطب خود ناتوانید؟

اگر پاسخ شما به هر ۴ سوال بالا «بله» است، استراتژی محتوای خود را به سرعت تغییر دهید.

 • یک لحن محاوره‌ای معمولی داشته‌باشید
 • سعی نکنید همه را با یک موضوع واحد متقاعد کنید
 • مخاطب خود را با کلمات مانند «شما» و «مال شما» صدا بزنید
 • برروی نقاط ضعف مخاطبان خود دست بگذارید

دستور کار خود را در آغاز ساده کنید. با پررنگ‌کردن مسائل و مشکلات مخاطبان، با آن‌ها تعامل کنید. احساس تنهابودن در این کشمکش را در آن‌ها از بین ببرید.

۲- داستان‌سرایی کنید

چه چیزی باعث موفقیت بزرگ پوکمون شد؟ داستان‌سرایی عالی!

هر شخصیت، قدرت‌های منحصربفردی دارد که برروی مخاطبان تاثیر مستقیم می‌گذارد. داستان چیزهای فوق‌العادی برای تشویق آن‌ها ارائه می‌کند.

در دهه ۹۰، هر کودکی آرزو داشت این شخصیت‌ها را تجربه کند. این بازی داستان‌های تخیلی خود را بصورت زنده نمایش داد.

این بدان معنی نیست که برای ارائه محتوای خود شخصیت بسازید. در عوض، درباره مخاطبان خود داستان بسازید. در مورد آن‌ها مطالعه کنید و با به اشتراک‌گذاشتن مطالعات موردی خود، آن‌ها را واقعی‌تر کنید.

نقاط ضعف مخاطبان خود را بیابید و از زبان آن‌ها داستان بگویید. این کار باعث می‌شود مخاطبان با احساس و عاطفه خود با محتوای شما ارتباط برقرار کنند.

۳- هرگز قدرت بروزرسانی را دست‌کم نگیرید

دانلود اپ پوکمون گو رایگان است. با افزایش سطح تعامل بازی، کاربران به پرداخت‌های درون بازی توجهی نمی‌کنند.

برای مثال، سکه‌های پوکمون برای ارتقای موجودی انبار موردنیاز هستند. این سکه‌ها به گرفتن، ذخیره‌کردن و آموزش پوکمون‌ها کمک می‌کنند.

شما متوحه خواهید شد که بازی با کنجکاوی کاربران آغاز می‌شود و با پیشنهاد بروزرسانی‌های متخلف دنبال می‌شود. شما هم می‌توانید با شیوه‌ای مشابه، بعد از تعامل و درگیر کردن مخاطب، محتوای خود را بروز کرده و با ایمیل برای آن‌ها بفرستید. این محتوای اضافه‌ای خواهد بود که کاربران می‌توانند پس از ثبت ایمیل خود در خبرنامه، دریافت کنند.

شما با این بروزرسانی‌ها، به میل‌باکس کاربران دست خواهید یافت. بعدا می‌توانید در کنار ارسال محتوای باارزش، پیشنهادهای تبلیغاتی مرتبط هم بفرستید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته مهم و تاثیرگذار از بازاریابی اپل

بهترین راه برای شروع این کار، آماده‌سازی یک بروزرسانی مرتبط با محتوایی که کاربران قبلا روی سایت خوانده‌اند، است. فرض کنید مطلبی با عنوان «۹ ابزار بازاریابی آنلاین برای افزایش سرعت رشد کسب و کار» منتشر کرده‌اید و کاربران آن را خوانده‌اند. حالا می‌توانید از پیشنهادهای زیر برای ارسال یک بروزرسانی استفاده کنید:

 • ساخت یک برگه تقلب (Cheet Sheet) از ابزارهایی که برای سرعت بخشیدن به رشد کسب و کار استفاده می‌شود
 • نوشتن یک مقاله موردی درباره شرکت X که با استفاده از این ابزارها به رشد X درصدی رسیده‌است
 • نوشتن یک گزارش صنعتی درباره میزان تاثیر این ابزارها
 • برگزاری یک وبینار رایگان برای یادگیری نحوه شروع استفاده از این ابزارها برای رشد کسب و کار

۴-عملی کار کنید

پوکمون گو برای بازیکنان تنبل نیست. در این بازی مجبورید از خانه خارج شوید و دنبال پوکمون‌ها بگردید. بازیکنان فقط بازی نمی‌کنند، بلکه بازی را تجربه می‌کنند. شما مجبورید بطور فیزیکی راه بروید و به باشگاه‌ها و ایستگاه‌های پوکمون سر بزنید.

یک استراتژی محتوای خوب باید بتواند مردم را به حرکت درآورد. محتوا به چه دردی می‌خورد وقتی خواننده نمی‌داند بعد از آن باید چکار کند؟

 • از کال تو اکشن‌های قوی که مصرانه از کاربران عملی را درخواست می‌کنند، استفاده کنید
 • به مطالعات موردی حول مسائل و مشکلات مردم بپردازید و آن‌ها را به حرکت وادارید
 • اطلاعات پیام خود را با ویدیو نشان دهید. اگر یک نرم‌افزار خاص می‌فروشید، نحوه کار آن را با استفاده از ویدیو به مخاطبان نشان دهید.

یک استراتژی محتوا که با دستورالعمل‌ پر شده تا زمانی که اطلاعات عملی را به خود اضافه نکند، بی استفاده است. همیشه نکات عملی را به خوانندگان پیشنهاد دهید.

۵- زمان‌بندی کنید

شما یک محتوای عالی ساخته‌اید. اما داستان به همینجا ختم نمی‌شود. زمان‌بندی شما، چیزی است که شما را از سایر رقبا جدا می‌کند. پوکمون گو یک موفقیت بزرگ بدست آورد، زیرا بچه‌هایی که سریال را تماشا می‌کردند اکنون بزرگ شده‌اند و می‌توانند در بازی هزینه کنند.

علاوه بر این، بازی در تابستان عرضه شد که به بچه‌ها اجازه می‌دهد بدون هیچ نگرانی درباره صبح‌های مدرسه (تا زمانی که مدرسه‌ها باز نشده) بیرون بروند و پوکمون جمع کنند.

ساختن یک استراتژی محتوا زمان می‌برد. تلاش‌های خود را با عجول بودن از بین نبرید. قبل از اینکه دکمه انتشار را فشار دهید و دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی خود را خبر کنید، از خود بپرسید: آیا ارزش مطلب من به اندازه کافی برای انتشار رشد کرده‌است؟

بیشتر بخوانید: ۱۰ استراتژی بازاریابی آفلاین که هنوز کار می‌کند

چند راهکار برای بهترین استفاده از زمان‌بندی محتوا:

 • گوگل آنالیتیکز را بررسی کنید، از نرخ بونس و تبدیل در کشورهای مختلف برای تعیین مکان بهترین خوانندگانتان استفاده کنید. سپس بهترین زمان را برای انتشار مطالبتان در آن کشورها انتخاب کنید.
 • داستان محصول خود را به موضوعات داغ روز پیوند دهید.
 • بهترین زمان برای پست‌گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید.
 • منابع ارجاع‌های خود را بررسی و برروی کانال‌هایی که کار می‌کنند کار کنید.

همیشه به یاد داشته باشید: قبل از اینکه به کیف پول مخاطبان هدف چشم بدوزید، توجه آن‌ها را با محتوای باارزش جلب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *