۱۰۰ مورد از انواع بازاریابی

بازاریابی مبحث بسیار بزرگی است. بسیاری اعتقاد دارند، هر عملی که در بازاریابی انجام می‌شودف یک نوع بازاریابی متفاوت است. اگر شما هم سردرگم شده‌اید، یکی از کامل‌ترین لیست‌های انواع بازاریابی را برایتان آماده کرده‌ایم.
بعضی از انواع بازاریابی با هم مشابه‌اند و بعضی برخلاف تصور، تفاوت بسیاری با هم دارند.

بازاریابی B2B:

بازاریابی B2C:

بازاریابی B2P:

بازاریابی PPC:

بازاریابی آفلاین: هر نوع ترویج و تبلیغی که خارج از فضای اینترنت منتشر شود.

بازاریابی آنلاین:

بازاریابی ابری: ارائه یک تجربه دیجیتالی و دنیای واقعی یکپارچه که برای هر فرد براساس نیازها، خواسته‌ها، اولویت‌ها، فعالیت‌ها و رفتارهای گذشته‌اش شخصی‌سازی شده‌است.

بازاریابی اطلاعاتی:

بازاریابی افراد تاثیرگذار: شکلی از بازاریابی است که از انواع شیوه‌ها و مطالعات انجام‌شده متمرکز برروی افراد کلیدی و خاص (و نه همه مخاطبان) پدید آمده‌است.

بازاریابی ایمیلی: نوعی بازاریابی که مصرف‌کنندگان را با نامه الکترونیکی (ایمیل) هدف قرار می‌دهند. اغلب با داده‌کاوی همراه است و می‌تواند مصرف‌کنندگان را از راه‌های مختلف تحت تاثیر قرار دهد.بطور کلی، بازاریابی ایمیلی، نوع تکامل‌یافته و دیجیتال بازاریابی نامه‌ای مستقیم سنتی است.

بازاریابی اینترنتی: به نوعی از بازاریابی که در آن از ابزارهای وب و ایمیل برای فروش مستقیم یا گرفتن لید از مخاطبان استفاده می‌شود.

بازاریابی برند: به ایجاد یک نام، نشان یا طراحی که یک محصول را از سایر محصولات جدا کند، می‌گویند. یک استراتژی برند تاثیرگذار شمشیری در دست شماست برای رقابت در بازارهای فزاینده و بزرگ.

بازاریابی برونگرا: مخالف بازاریابی درونگراست. به روش‌های سنتی برای گسترش سریع گفتگو درباره یک محصول یا خدمت می‌گویند.

بازاریابی بین‌المللی: به استفاده از روش‌های بازاریابی در بیش از یک کشور گویند. همچنین تشابهاتی با بازاریابی جهانی هم دارد.

بازاریابی پایگاه داده:

بازاریابی پچ پچ: یک اصطلاح در بازاریابی ویروسی است. در این روش، تعامل مصرف‌کنندگان و کاربران یک محصول یا خدمت باعث تثویت یا تغییر پیام بازاریابی اصلی می‌شود. این احساس، انرژی، هیجان و پیش‌بینی درباره یک محصول یا خدمتمی‌تواند هم مفید باشد و هم مضر.

بازاریابی تعاونی:

بازاریابی جهانی: یک استراتژی محصول برای افزایش فروش از طریق ترویج و تبلیغ در بازار بین‌المللی است. تقریبا هر کسب و کاری حضوری جهانی دارد. حتی کسب و کارهایی که در خانه فعالیت می‌کنند، می‌توانند بطور بین‌المللی بازاریابی و جذب مشتری کنند.

بازاریابی چریکی: یک مفهوم استراتژی تبلیغاتی طراحی‌شده برای کسب و کارهایی که می‌خواهند محصولات و خدمات خود را از راه غیرمتعارف و با هزینه کم ترویج کنند، است. این روش مستلزم انرژی زیاد و تمرکز خلاق جهت جلب توجه عموم مردم در سطح عاطفی است.

بازاریابی خارج خانه:

بازاریابی خبرنامه:

بازاریابی داخلی:

بازاریابی داده وب: 

بازاریابی دانشگاه:

بازاریابی درونگرا: به ترویج شرکت یا دیگر سازمان‌ها از طریق بلاگ، پادکست، ویدیو، کتاب الکترونیکی، خبرنامه، سئو، محصولات فیزیکی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و دیگر اشکال بازاریابی محتوا که در خدمت جذب مشتری در مراحل مختلف قیف پرداخت است، می‌گویند.

بازاریابی دیجیتال: به بازاریابی محصولات و خدمات با استفاده از کانال‌های دیجیتال برای رسیدن به مصرف‌کننده گویند. هدف اصلی این روش، ترویج برند از طریق اشکال مختلف رسانه‌های دیجیتال است. بازاریابی دیجیتال فراتر از بازاریابی اینترنتی است و شامل رسانه‌های دیجیتالی که به اینترنت نیاز ندارند هم می‌شود.

بازاریابی رفتاری: مشتریان را براساس رفتارشان در وبسایت هدف قرار می‌دهد نه صرفا محتوایی که از آن به صفحه محصول ارجاع داده شده‌اند. بازاریابان رفتاری، مصرف‌کنندگان را با نمایش تبلیغات در بخش یا دسته‌بندی‌های از پیش تعریف‌شده هدف قرار می‌دهند. این‌ روش با استفاده داده‌های ورودی از کلیک‌ها و اطلاعات آی‌پی کاربر کار می‌کند.

بازاریابی رویداد:  به طراحی و توسعه یک فعالیت هنری، مناسبت، نمایش یا نمایشگاه (مانند رویداد ورزشی، فستیوال موسیقی یا کنسرت) برای ترویج یک محصول، جنبش یا سازمان می‌گویند.

بازاریابی سبز: به بازاریابی محصولاتی که در ارتباط با محیط زیست هستند، می‌گویند. بنابراین، بازاریابی سبز شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها از جمله اصلاح محصول، تغییرات فرآیند تولید، بسته‌بندی پایدار و همچنین تغییر تبلیغات می‌شود.

بازاریابی سلبریتی: بک تاکتیکی گویند که در آن یک فرد مشهور از یک محصول در صفحات اجتماعی، برنامه‌های تلویزیون و … حمایت می‌کند. این فرد مشهور می‌تواند بازیگر، موسیقی‌دان، ورزشکار، سیاستمدار سابق یا یک شخصیت کارتونی باشد.

بازاریابی صنعتی: مشابه بازاریابی B2B است اما در مقیاسی بزرگتر. در این روش، کالا یا خدمت توسط یک کسب و کار به دیگر کسب و کار بازاریابی می‌شود. محصولات صنعتی، آن محصولاتی هستند که یک صنعت از آن‌ها برای تولید یک محصول نهایی از یک یا چند ماده خام استفاده می‌کند.

بازاریابی عملکرد: یک اصطلاح جامع است که به بازاریابی آنلاین و برنامه‌های تبلیغاتی اشاره می‌کند. در این روش، دستمزد شرکت‌های بازاریابی و تبلیغاتی، زمانی پرداخت می‌شود که یک عمل مانند فروش، لید یا کلیک انجام شده‌باشد.

بازاریابی فرهنگ: نوع خاصی از بازاریابی است که برای ترویج یک پیام به گروهی خاص از خریداران بالقوه از یک فرهنگ یا جامعه خاص، آماده شده‌است.

بازاریابی فیس‌بوک: بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در فیس‌بوک.

بازاریابی کاتالوگ:

بازاریابی کارآفرینی:

بازاریابی کانال:

بازاریابی کلاه سیاه: در اصطلاحات بهینه‌سازی موتورهای جستجو، سئوی کلاه سیاه به استفاده از استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و تکنیک‌های تهاجمی سئو  اشاره می‌کند. این تاکتیک‌ها فقط به موتورهای جستجو اهمیت می‌دهند و نه انسان‌ها و معمولا از دستورالعمل موتورهای جستجو اطاعت نمی‌کنند.

بازاریابی کلمه کلیدی:

بازاریابی محتوا: به فرآیند بازاریابی و کسب و کار برای ایجاد و پخش محتوای مرتبط و ارزشمند به منظور جذب، پیداکردن و تعامل با مخاطب هدف از پیش تعریف شده و واضح گویند که هدف آن به حرکت درآوردن مشتری برای رساندن سود بیشتر به شرکت است.

بازاریابی محصول:

بازاریابی محلی:

بازاریابی مرکز تماس:

بازاریابی مستقیم:

بازاریابی مقاله:

بازاریابی موبایلی:

بازاریابی موتورهای جستجو:

بازاریابی نرخ تبدیل:

بازاریابی وابسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *