۱۰ نکته تاثیر‌گذار و مهم از بازاریابی اپل

استیو جابز مدرک کارشناسی ارشد مهندسی نداشت اما در بازاریابی سرآمد بود. کسی که با مهارت‌های بازاریابی خود شرکت اپل را بالا کشید و از ورشکستگی نجات داد.

بازاریابی اپل به عنوان برندی معتبر و ارزشمند ملاک ارزیابی دیگر شرکت‌ها شده‌است. اگر شما یک آژانس بازاریابی دیجیتال یا تولیدکننده محصول SaaS (خدمات نرم‌افزاری) هستید، می‌توانید از اپل یک یا دو نکته یاد بگیرید. در ادامه با ۱۰ درس بزرگ از نحوه بازاریابی اپل همراه ما باشید.

۱- ساده باشید

مشتریان و انتظاراتشان نیاز به کمپین‌های پیچیده بازاریابی که آن‌ها را با انبوهی از اطلاعات له می‌کنند، ندارند. اپل این مفهوم را در همان اوایل متوجه شد و کمپین‌های بازاریابی خود را تا حد امکان ساده نگه داشت. آن‌ها لیست ویژگی‌های محصول، قیمت و اطلاعات تخصصی را از کمپین‌های خود حذف می‌کنند.

در بازاریابی اپل، هیچ اطلاعاتی درباره اینکه از کجا و چطور محصولاتشان را بخریم، وجود ندارد. در عوض، تبلیغات و دیگر پیام‌های بازاریابی بسیار ساده و روشن هستند. تنها محصول نمایش داده می‌شود و با مخاطب خود سخن می‌گوید. از تبلیغات چشمک‌زن و مزاحم دوری می‌کنند، محتوای تبلیغات را به حداقل می‌رسانند و با گرافیک‌های ساده‌ای پیام خود را به مشتری انتقال می‌دهند.

برای رساندن پیام تبلیغی خود، هیچ نیازی به زبان تخصصی و اصطلاحات فنی نیست.

۲- استفاده از افراد / پلتفرم‌های تاثیرگذار

اپل بودجه هنگفتی برای نشان‌دادن محصولاتش در سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی هزینه می‌کند، اما می‌توان با فعالیت کوچک‌ و ارزان‌تری هم شروع کرد. هر بازاریاب می‌تواند محصول را در اختیار فرد تاثیرگذار قرار دهد و از او بخواهد تجربه استفاده از محصول را در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و اسنپ‌چت به اشتراک بگذارد. هنگامی که یک فرد تاثیرگذار محصول شما را به دنبال‌کنندگان خود نشان دهد، بذر محصول در دل مشتریان بالقوه کاشته شده و لیدها ساخته‌ شده‌اند.

10 نکته تاثیر‌گذار از بازاریابی اپل

۳- سلاح نقد و بررسی

اپل به خوبی توانسته‌است بازخوردهای مشتریان خود را دریافت کند و شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. می‌توان یک اشتراک ویژه یا نمونه رایگان در ازای بازخورد مثبت مشتری یا نقد و بررسی او که برروی شبکه‌های اجتماعی یا وبسایت‌های نقد و بررسی به اشتراک گذاشته می‌شود، در اختیار مشتریان قرار داد. اغلب اوقات، مشتریان مشتاقانه بازخورد و بررسی خود را به اشتراک می‌گذارند. یک کوپن تخفیف یا دیگر پیشنهادهای هیجان‌انگیز می‌تواند آن‌ها را بیشتر تشویق کند.

مطمئن شوید هر بررسی دارای اسم و عکس یا آواتار مشتری است. اگر این یک رابطه B2B است، حتما یک لینک به وبسایت طرف مقابل برای بالا بردن اعتبار خود بدهید.

۴- برروی ارزش پیشنهادی تمرکز کنید، نه قیمت

بخش بزرگی از بازاریابی اپل وارد نشدن به جنگ بر سر قیمت‌هاست. اگرچه قیمت محصولات اپل بیشتر از بقیه رقباست؛ اما آن‌ها تغییر در آن ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها توانایی انجام این کار را دارند زیرا بجای قیمت، برروی ارزش پیشنهادی منحصر به فرد خود را که هیچ رقیب دیگری نتوانسته شبیه‌سازی کند، تمرکز کرده‌اند. محصولات زیبایی که حتی از درون جعبه هم به شما چشمک می‌زنند.

اپل همچنین با استفاده از ویژگی‌های مناسب و اپ‌های کاربردی، یک تجربه کاربری عالی ارائه می‌کند. اپل هنگام ساخت محصول، تجربه کاربری که مشتری به ازای آن پول پرداخت کرده‌است، در نظر می‌گیرد. از این طرز تفکر بازاریابی اپل می‌توان برای بازاریابی هر نوع محصول و خدمتی استفاده کرد. فقط برروی ویزگی‌ای که شما را از بقیه بازار جدا می‌کند، تمرکز کنید.

۵- موضع بگیرید

مشتریان می‌خواهند بدانند شما نشان‌دهنده ارزشی هستید. ارزش‌های اصلی که می‌توانند در عمل ببینند و به این منظور در خرید و استفاده از محصولات شما احساس راحتی کنند. این موضع فراتر از محتوا می‌رود. این موضع باید در هرچیز دیگری که به محصول متصل است مانند بسته‌بندی، خرده‌فروشی‌ها و پشتیبانی نمایان باشد. پیام‌ها باید ارزش‌ها را در همه پلتفرم‌ها تکرار کنند.

پیام‌های باثبات باورهای مخاطبان را تقویت می‌کنند و برند می‌تواند همیشه برروی ارائه موضع خود ارائه کند. شما نیاز دارید یک بار دیگر به برنامه‌های بازاریابی خود نگاهی بیاندازید و مطمئن شوید همه یک موضع واحد را فریاد می‌زنند.

۶- تجربه بسازید، نه فقط محصول

هرکسی می‌تواند محصول بسازد، اما همه نمی‌توانند تجربه‌ای به یاد ماندنی که آن‌ها را ترغیب به بازگشت دوباره و دوباره کند، برای مشتری ایجاد کنند. از مراسم معرفی محصول که احساسی شبیه به رفتن به کنسرت راک دارد تا تبلیغات به سبک فیلم‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین که انقلابی در تجربه خرید است، اپل برای اولین بار ایده تجربه مشتری را اختراع کرد.

استفاده از هنر داستان سرایی و اضافه‌کردن ابعاد حسی در ارائه محصول بخشی از فرآیند ایجاد تجربه خوب است. با این کار مشتری در خدمات شما غرق شده و احساسی فراتر از یک خرید معمولی پیدا می‌کند.  اپل برای خرید کامپیوتر، تبلت و دیگر دستگاه‌های هیجان‌انگیز ساخته شده‌است.

۷- با زبان مشتریان سخن بگویید

چون اپل مشتاقانه درباره مشتریانش مطالعه می‌کند، می‌تواند به راحتی با آن‌ها به زبان خودشان صحبت کرده و پیوندی عمیق‌تر که منجر به تشویق آن‌ها به خرید بیشتر از اپل می‌شود، تشکیل دهد.

اپل می‌تواند بدون رعایت قوانین پیچیده و سفت و سخت، روابطی روشن با مشتریان خود داشته‌باشند. برروی مشتریان مطالعه کنید و بفهمید آن‌ها چگونه در شبکه‌های اجتماعی تعامل و صحبت می‌کنند. از جنبه‌هایی از محصول یا خدمت خود حرف بزنید که برای آن‌ها بیشتر موردعلاقه آن‌هاست و از کلماتی استفاده کنید که آن‌ها استفاده می‌کنند.

۸- محصول خود را در هاله‌ای پر رمز و راز فرو ببرید

بهترین روش بازاریابی اپل، فروبردن محصول در هاله‌ای پر رمز و راز پیش از عرضه محصول  و ادامه‌دادن این کار تا زمانی که حجاب بزرگ رمز و راز از میان برود.

این کار، مشتریان را تبدیل به طرفداران متعصب می‌کند و هنگام معرفی هر محصولی از طرف اپل، آن‌ها بدون فکر به اینکه آیا به آن محصول نیاز دارند یا نه، آن‌ را می‌خرند. اپل حتی از این هم فراتر رفته‌است. آن‌ها قبل از عرضه محصول، شروع به انتشار شایعاتی از محصول آینده خود توسط اطلاعات نشت شده، می‌کنند تا مردم را تحریک به خرید کنند. آن‌ها واقعا می‌دانند چطور مردم را تحریک کنند.

معمولا، بازاریابان همه‌چیز را درباره محصول به مشتری می‌گویند، اما اپل با نگه‌داشتن اطلاعات و ایجاد حدس و گمان در مشتریان هیجان به وجود می‌آورد.

۹- از احساسات استفاده کنید

اپل در درجه اول مشتریان خود را تبدیل به مبلغان خود کرد، زیرا توانست به سطح عاطفی آن‌ها برسد و بماند. تبلیغات اپل بجای اینکه از اندازه حافظه و عمر باتری حرف بزنند، مردم شادی را نشان می‌دهند که اوقات خوبی را با آیپد و آیپادهای خود سپری می‌کنند.

تصاویر بیشتر از خوشحالی و لذت‌بردن مشتریان، اشتراک گذاری بیشتر آن‌ها را به دنبال می‌آورد و موجب یک حرکت بازاریابی می‌شود. این کار می‌تواند در هر حوزه و شرکتی با استفاده از تصاویر قوی، زبان احساسی و هزاران انرژی مثبت در محتوا انجام شود

۱۰- استفاده از محتوای بصری

ما در جهان محتوا زندگی می‌کنیم جایی که هرروزه مردم با کلمات بمباران می‌شوند. این دلیل محبوبیت بالای ویدیوهاست. تعداد کلمات کمتر و تصاویر بیشتر، به مراتب تاثیر بهتری در تجربه مشتریان دارد.

اپل، تبلیغاتی با فقط ۱۰ کلمه دارد، زیرا آن‌ها فهمیده‌اند که کلمات، به خصوص کلمات زاید، چیزی نیست که با مشتریان و انتظاراتشان پیوند بخورد. هنگام ایجاد کمپین بازاریابی، تعداد کمتر کلمات یعنی تفکر مخاطبان، خصوصا وقتی که تصاویر پیوند عمیق‌تری ایجاد می‌کنند.

اپل یک استراتژی بازاریابی دارد که در حال رشددادن فروش در سراسر دنیاست. هر شرکتی می‌تواند کاری مشابه انجام دهد اگر این درس‌ها را به استراتژی بازاریابی خود اعمال کند و از این تاکتیک‌ها برای محصولات و خدمات جدید و قدیم خود استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *